SHARE
Baking

Master bread recipe

Time to make: 50 mins , plus rising

Total cost: $ 2.43 / $ 1.22 per serve

(at time of publication)


Master bread recipe
  • Ingredients

  • Nutrition Info.(per serve)


Variations

 

  • Kaiser rolls: Divide the dough into 24 pieces. Roll each piece on the bench so it resembles a frankfurter or cigar. Tie into a granny knot and tuck the end underneath. Place on a greased tray. When doubled in size brush gently with beaten egg and sprinkle with poppy seeds. Bake for around 20 minutes.
  • Wholemeal bread: Substitute up to 1/2 the flour with wholemeal flour and continue as for white bread. (Total cost of all ingredients: $2.77 / per loaf $1.38)
  • Mixed seed bread: Use 3 cups white flour, 2 cups wholemeal flour and make up 2 cups of mixed seeds. I use a combination of pumpkin, sunflower, linseed, cracked wheat, sesame and poppy seeds. Increase the yeast to 2 1/2 sachets. The dough is much denser than for ‘all flour’ bread and will not rise as much. The bread is delicious with cheese and lovely toasted if you like dense, seedy breads. (Total cost of all ingredients: $6.97 / per loaf $3.48)
  • Spicy fruit bread: Use 2 1/2 sachets yeast. Replace sugar with 1/2 cup packed brown sugar. Add 1/2 cup currants, 1/2 cup raisins, 1/2 cup mixed peel and 1/2 cup sultanas. Mix into the dry ingredients 3 1/2 teaspoons mixed spice, 3 1/2 teaspoons cinnamon, 1 1/2 teaspoons all spice and 1/2 teaspoon ground cloves. Use 1/2 cup of oil and add 2 eggs. Reduce liquid to 1/2 cup each water and milk. (Total cost of all ingredients: $8.50 / per loaf $4.25)

HFG tip

Some flours absorb more water than others – in other words, use your judgement when adding liquid. The flour may respond differently from batch to batch and variety to variety. A soft, moist dough is easier to work with than a hard, dry one.

Photographer: Joanna Wickham
Ready to put your health first?
Subscribe here

About Chef

X

Thanks, you're good to go!

X

Thanks, you're good to go!

X

{{ contentNotIncluded('company') }} has not subscribed to {{ contentNotIncluded('contentType') }}.

Ask your librarian to subscribe to this service next year. Alternatively, use a home network and buy a digital subscription—just $1/week...

Go back